اخبار

همایش پایانی دومین فراخوان ایده های مسجدی(فام2) برگزار شد

همایش پایانی دومین فراخوان ایده های مسجدی(فام2) برگزار شد
آیین اختتامیه دومین فراخوان ایده‌های مسجدی (فام2) ظهر پنجشنبه هفتم خرداد ماه 94به منظور تجلیل از برگزیدگان این همایش در سالن عصر آفتاب مسجد مقدس جمکران و با همکاری این مسجد برگزار و پوستر سومین فراخوان ایده‌های مسجدی در حاشیه این مراسم رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام عباس ابراهیمی معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران، ‌به نمایندگی از تولیت محترم مسجد، ضمن خیرمقدم به حضار به تبیین جایگاه مسجد در دین شریف اسلام پرداخته و از حضور 16 میلیون نمازگزار در مسجد مقدس جمکران در طول سال یاد کرد و گفت: 80 درصد از این آمار را جوانان و 70 درصد را خانواده‌ها به خود اختصاص می‌دهند.

وی افزود: در نیمه شعبان سال گذشته 800 هزار شماره همراه در آنتن‌های مسجد ثبت شد و امسال حضور یک میلیون نفر در مسجد مقدس جمکران پیش‌بینی می‌شود.

دومین سخنران این همایش  حجت‌الاسلام و المسلمین سعید کرمی معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد بود که ضمن خیر مقدم به حضّار به اهمیت نقش ایده پردازی در ارتقای مساجد به طراز اسلامی اشاره کرد وگفت: استفاده از این ایده‌ها می‌تواند در بکارگیری ظرفیت‌های نهفته مساجد مؤثر باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال آینده اجرای ایده‌های تولیدی در اولویت کار قرار می‌گیرد تصریح کرد: هرچند دریافت ایده به صورت مستمر در دبیرخانه فراخوان ایده های مسجدی(فام) انجام می‌شود، لکن بنا داریم در فام3(سومین فراخوان ایده های مسجدی)،‌غلبه آثار دریافتی با نسبت80درصدی به نفع اجرای ایده باشد، لذا به همین علت با تغییر اولویت محورهای  فراخوان از ایده پردازی به اجرای ایده، برای اجرایی کردن ظرفیت ایده‌ها گام بر می‌داریم.

در ادامه همایش حسین نظری دبیر دومین فراخوان ایده‌های مسجدی (فام2) با ارائه گزارشی از روند دریافت و ارزیابی ایده ها،‌ضمن اشاره به تناسب مسجد جمکران- به عنوان نمادی از مسجدی که ظرفیت های بالقوه بسیاری در نزدیک شدن به طراز اسلامی دارد با فضای فراخوان ایده های مسجدی(فام)، به علت انتخاب این مسجد مقدس به عنوان مکان برگزاری همایش پرداخته و خاطرنشان کرد:‌

با فاصله زمانی کوتاهی از پایان نخستین فراخوان( فام1) دبیرخانه فام2 فعالیت خود را آغاز کرد که جلسات هفتگی شورای مرکزی با حضور اعضای کمیته علمی فام2 به عنوان سرمایه ها و عقبه فکری این جریان مبارک گوشه ای از آنست.

وی که بخشی از گزارشش مسبوق به پخش کلیپ تصویری از گذشته، حال و آینده فام بود، با اشاره به انتخاب رابطین استانی در ۲۱ استان کشور خاطر نشان کرد:  رابط‌ین استانی فعالیت‌هایی در زمینه تبلیغ و ترویج فام2، ایده پژوهی و گفتار پژوهی را در دستور کار داشتند.

وی افزود: ایده‌ها با مراجعه افراد به سایت ثبت و با ارسال پیامک به شخص ایده پرداز و داوران در مرحله ارزیابی قرار می‌گرفت.

دبیر دومین فراخوان ایده‌های مسجدی با اشاره به رشد کمّی بیش از صد درصدی و همچنین رشد محسوس کیفی ایده‌های دریافتی نسبت به فراخوان سال گذشته(فام1) در دومین فراخوان خاطرنشان کرد:‌۸۶۲ ایده، به عنوان محصول فام1 و فام2 در بانک ایده‌های مسجدی(بام) موجود است که از این تعداد 711 ایده در فام2 به دبیرخانه رسیده است که برای این تعداد 3211 داوری صورت گرفته است، یعنی هر ایده توسط چند داور مورد ارزیابی قرار گرفته است.

وی افزود: در سال گذشته برای ارزیابی ایده‌ها 11 محور در نظر گرفته شد اما در سال جدید محک کلی ایده ها  با سه شاخص "نو بودن"، "تاثیر گذاری" و "قابلیت پیاده سازی" تعریف شد.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج‌علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به عنوان سخنران پایانی و اصلی این مراسم ابراز داشت: خدا را شاکریم که به رغم کژاندیشی های معاندان مسجد جمکران استقبال روزافزونی دارد. هیچ کس با هیچ اندیشه ای نمی تواند با این مکان مقدس سر عناد داشته باشد چرا که این جا زیارتگاه نیست و ما در این جا فقط مسجد داریم که نماینده توحید ناب و خالص است.

وی ادامه داد: مسجد حتما یک خط الهی است که قلوب را متوجه خود می کند. من به خاطر دارم که این مسجد جمکران در میانه یک روستا قرار داشت و حال می بینیم که یک جمعیت کثیری آن را فراگرفته است. تمام امید بر آن است که اعتلای این مجموعه در ادامه اعتلای گفتمان مهدویت باشد.

وی افزود: جشنواره فام١ در همان روزی که پایان کار خود را اعلام کرد شروع فام٢ را نیز نوید داد و این کار بسیار مبارک و پربرکتی است که به رغم ارزش آن هنوز شناخته شده نیست. مسئله ایده و جایگاه و قدر و ارزش آن  محصول یک ذهن فعال و خلاق است که نمی توان برای آن ارزشی نهاد. اندیشه های تازه به افق های راه گشا ختم می شوند. وقتی که یک فکر باعث یک ایده می شود، بصیرت و نجات به دست می آید برای همین هم هست که گفته می شود که ساعتی تفکر بهتر از یکسال یا در برخی عبادات هفتاد سال عبادت است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: امروزه در دنیای جدید ایده ها قیمتی تر هستند. بشر هر چه که به جلو می رود بر ارزش ایده افزوده می شود به همین دلیل است که مجموعه های بزرگ اقتصادی سهم زیادی را برای ایده پردازان قائل هستند. مرکز رسیدگی به امور مساجد جزو اولین ارگان هایی است که پرچم ایده خواهی خود را برافراشته است و فام این رسالت و نقش را بر عهده گرفته و هنوز نیز در ابتدای راه است.

ایشان در ادامه به رونمایی از پوستر فام3، پرداختند.

پایان بخش برنامه های این همایش،‌ اعلام اسامی برگزیدگان به صورت زیر بود:

1.خانم آتوسا شیرازی،‌ رتبه برگزیده در بخش ایده های کلان

2.آقای توحید پروری،‌ رتبه برگزیده در بخش ایده های کلان

3.آقای سید محمد جواد مرادی، ‌رتبه برگزیده در بخش ایده های کلان

4.آقای محمد جواد نوروزی،‌ رتبه برگزیده در بخش ایده های خرد

5.آقای عبدالرحیم فرجزاده،‌ رتبه برگزیده در بخش ایده های خرد

6.آقای حسین اسلامپورکریمی، ‌رتبه برگزیده در بخش ایده های خرد

7.آقای محسن مشرقی، ‌رتبه برگزیده در بخش ایده های خرد

8. خانم شکوفه مرادی، رتبه درخور تقدیر به عنوان بالاترین تعداد ایده(107 ایده) با حفظ کیفیت

9. حجت الاسلام والمسلمین حسین کارگر، ‌رتبه برگزیده در بخش اجرای ایده

10.آقای عباس فرج زاده، به عنوان رابط برتراستانی

11.آقای سعید رجب زاده، به عنوان رابط برتر استانی

12.خانم سعیده سادات علاقبند حسینی، به عنوان رابط برتر بخش بانوان

13. خانم مونا اسکندری ، به عنوان رابط درخور تقدیر بخش بانوان

۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ۱۳:۰۶