سرویس دامنه اصلی

توصیه هایی از امام راحل (ره) در خصوص انتخابات

(چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۱۶:۴۲

از منظر امام برای حراست از دین اسلام و دموکراسی که با خون هزاران شهید بدست آمده، مشارکت همه‌ی اقشار مردم در انتخابات تکلیف الهی محسوب می شود؛

یکی از توصیه‌های معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) به مردم در زمینه انتخابات، حضور آنها در صحنه بود، حضوری که در نتیجه واقعی انتخابات مؤثر است. از منظر امام برای حراست از دین اسلام و دموکراسی که با خون هزاران شهید بدست آمده، مشارکت همه‌ی اقشار مردم در انتخابات تکلیف الهی محسوب می شود؛ آنچه در ادامه می خوانید گزیده‌ی چند فراز از بیانات حکیمانه‌ی امام راحل درباره‌ی انتخابات است که از نظر می گذرد:

پیغمبر هم تابع قانون بود؛
در اسلام قانون حکومت می‏کند. پیغمبر اکرم هم تابع قانون بود، تابعِ قانون الهی، نمی‏توانست تخلف بکند. خدای تبارک و تعالی می‏فرماید که اگر چنانچه یک چیزی برخلاف آن چیزی که‏ من می‏گویم تو بگویی، من تو را اخذ می‏کنم و وَتینَت را قطع می‏کنم! ‏( صحیفه امام ، جلد ۱۰ ، ص۳۱۱)

هر مکلف همان‏طور که باید نماز بخواند، همان‏طور باید سرنوشت خودش را تعیین کند؛
به زن و مرد و آن کسی که به حد رأی دادن قانونی رسیده واجب است این مسئله که در پای صندوقهای تعیین رئیس جمهور حاضر بشوند و رأی بدهند. چنانچه سستی بکنید، کسانی که می‏خواهند این کشور را به باد فنا بدهند، ممکن است پیروز بشوند. باید همه شما، همه ما، زن و مرد، هر مکلف همان‏طور که باید نماز بخواند، همان‏طور باید سرنوشت خودش را تعیین کند. ما یک سیلی خوردیم از اشتباه، ما همه این نابسامانی‌هایی که الآن داریم برای اینکه اشتباه کردیم، نباید اشتباه تکرار بشود.(صحیفه امام، جلد۱۵، ص۲۸)

مردم با عما و اشخاص مورد اعتمادشان مشورت کنند؛

مردم در صحنه حاضر باشند و تحت تأثیر کسی واقع نشوند. مردم با علما و اشخاص مورد اعتمادشان مشورت کنند، بعد به هرکس که خواستند رأی دهند. مردم نباید کنار بروند، اگرمردم کنار بروند همه شکست می‏خوریم. خود مردم نگذارند قلدرها دخالت کنند، افراد نالایق دخالت کنند. (صحیفه امام ، جلد۱۸، ص۳۶۸)

درمبارزات انتخاباتی انقلاب را لکه دار نکنید؛

من از همه قشرها، از همه ملّت می‏خواهم که آداب اسلامی خودشان را نسبت به همه امور، خصوصاً در انتخابات حفظ کنند و مبادا خیال کنند که مبارزات انتخاباتی عبارت از این است که به دیگران بد بگویند و کارشکنی بکنند. البته دعوت به انتخاب اشخاص مانع ندارد، لکن توجه داشته باشند که همان‏طور که در انتخاب رئیس جمهور، به آن سلامت و به آن آرامش و به آن خوبی گذشت- که نمونه بود در ایران- من امید آن دارم که در این انتخابات هم به همان‏طور بگذرد. و همه با هم برادروار در یک مقصد باشیم، در یک مقصد باشید و خداوند را شاهد بدانید، و ناظر بدانید، و نهضت را لکه‏دار نکنید.(صحیفه امام ، جلد۱۷، ص۱۳۴)

به کسی که دارای دید سیاسی است رای دهید؛
لازم است ملت عزیز، رشد و استقامت و پایداری خود را در پیشگاه خالق و صاحب اسلام و در نزد جهانیان و در پیش چشمان حیرت زده دشمنان و بدخواهان اسلام که شما را با تهمتهای گوناگون هدف قرار داده و وفاداری شما عزیزان متعهد به جمهوری اسلامی را مورد سؤال و تردید انگاشته‏اند ثابت و با شور هرچه بیشتر، یکپارچه در این امری که حفظ حیثیت جمهوری اسلامی و ملت شریف بسته به آن است به سوی صندوقهای رأی چون موجی خروشان و دریایی مواج، با صفوفی فشرده رفته رأی خود را به شخصی که متعهد به اسلام و خدمتگزار به ملت و کشور و حامی مستضعفان و دارای بصیرت در امر دین و دنیا و منزّه از گرایش به شرق و غرب و مکتبهای انحرافی و دارای دید سیاسی است، بدهید. امروز شرکت در انتخابات ریاست جمهور نه فقط یک وظیفه اجتماعی و ملی است، بلکه یک وظیفه شرعی اسلامی والهی است که شکست در آن، شکست جمهوری اسلامی است، که حفظ آن بر جمیع مردم از بزرگترین واجبات و فرایض است و وسوسه در آن از شیطان بلکه عمال شیطان بزرگ است. (صحیفه امام ، جلد۱۵، ص۱۷)

مردم سست و خسته نشده اند؛
از جمله اموری که اجانب به آن دامن می‏زنند، مسئله‌ی انتخابات است. هر انتخاباتی که در ایران می‏شود آنها می‏گویند: مردم این دفعه نمی‏آیند، مردم سست و خسته شده‏اند. اما مردم هر دفعه بهتر از دفعه قبل شرکت کرده‏اند. الآن هم عده‏ای در خارج نشسته‏اند و تبلیغ می‏کنند که این دفعه دیگر مردم خسته شده‏اند و شور سابق را ندارند و از این قبیل حرفها. اینها اکثراً عقده ‏هایی در دل دارند و روی همین عقده‏هاست که این صحبتها را می‏کنند. اگر عقده‏های درونی آنها حل می‏شد، چنین صحبتهایی را نمی‏کردند. همین هایی که مردم آنها را از ایران بیرونشان کرده ‏اند، در خارج نشسته ‏اند و می‏گویند: مردم با ما هستند و مردم سست و خسته شده‏اند! (صحیفه امام ، جلد۱۷، ص۱۳۳).

کناره گیری کاندیداها به نفع دیگری؛
اگر یک کسی مثلًا میل داشت رئیس جمهور بشود و حالا احتمال می‏دهد که نشود، کنار برود، یا اشخاصی که با او رفیق هستند کنار بروند و رأی ندهند. بهتر این است که آنهایی که می‏دانند که نمی‏شوند، آنها متصل بشوند به بعض آنهایی که می‏دانند می‏برند. تا اینکه ان شاء اللَّه یک رأی کافی تحقق پیدا کند و ما سرشکسته نشویم به اینکه ملت اعتنایی به این مسائل ندارد. اعتنایی به سرنوشت خودش و سرنوشت اسلام ندارد. همه با هم به پای صندوق بروید. (صحیفه امام ، جلد۱۲، ص۱۲۷)

مادامی که ملت همراه شما باشد هیچ آسیبی به شما و به کشور نمی‏رسد؛
من کراراً گفتم و حالا هم تکرار می‏کنم که خدمتگزار باشید به این ملتی که آن دست‏های خیانتکار را قطع کرد و این امانت را به شما سپرد. شما الان امانت بزرگی از دست این ملت تحویل گرفتید و مقتضای امانتداری این است که آن را به طور شایسته حفظ کنید و به طور شایسته به نسل آینده و دولت‏های آینده تحویل بدهید، و مادامی که این طور باشید ملت پشت شماست، و مادامی که ملت همراه شما باشد هیچ آسیبی به شما و به کشور نمی‏رسد. (صحیفه امام، ج‏۱۸، ص۷۹)

تعداد بازدید : ۱۳۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

پربازدیدترین